Warszawa, 09.07.2014

Free form display od Sharp udowadniają, że to nie mrzonka

Firma Sharp opracowała panele LCD – Free form display – przybierające dowolne kształty. Tym samym dając nieograniczoną swobodę w projektowaniu produktów wykorzystujących ekrany LCD. Wynalazek ten pozwoli na stworzenie nowych konstrukcji dopasowanych do rozmaitych zastosowań.

Ekrany LCD wniosły swój wkład w powstanie i rozpowszechnienie się wielu produktów wykorzystujących technologię obrazowania LCD, oferując nie tylko funkcje związane z wyświetlaniem obrazu, jak wysoka jasność, szeroki kąt obserwacji, wysoka rozdzielczość i znakomita czystość kolorów, ale również poprzez zapewnienie dodatkowych walorów, np. większej wydajności i znakomitego interfejsu użytkownika dzięki funkcjom panelu dotykowego. Ponadto producenci urządzeń wykorzystujących panele LCD mogli dzięki nim zaoferować swoim klientom produkty o bardziej wysublimowanej konstrukcji – ekrany wyróżniające się wąskimi profilami, małymi masami i smukłymi ramkami.

Sharp nie poprzestaje w rozwoju technologii LCD, czego dowodem jest opracowanie przez firmę wyświetlacza Free form display – panelu, którego kształty można dopasować do szerokiego zakresu potrzeb klientów. Możliwość tę dały Sharp autorska technologia IGZO oraz nowatorska metoda projektowania układów scalonych.

Konwencjonalne monitory są prostokątne, ponieważ wymagają minimalnej szerokości ramy, zapewniającej miejsce na układ sterujący, zwany gate driver, umieszczany wokół obrzeża obszaru wyświetlania obrazu. W panelu Free form display elementy zostały rozmieszone w pikselach na obszarze wyświetlania. Rozwiązanie takie umożliwia znaczne zmniejszenie ramki oraz swobodne zaprojektowanie panelu LCD i dopasowanie kształtu ekranu zgodnie z potrzebami.

W zastosowaniach motoryzacyjnych, na przykład, innowacja ta umożliwia stworzenie na desce rozdzielczej samochodu pojedynczej tablicy wskaźników, która integruje prędkościomierz i inne przyrządy. Stwarza to również inne możliwości zastosowania paneli o nietypowych kształtach: w urządzeniach przenośnych o eliptycznych ekranach, w cyfrowej prezentacji obrazu i innych dużych monitorach, które przenoszą widza w świat ruchomych obrazów.

Firma Sharp zapowiada wdrożenie wyświetlacza Free form display do produkcji masowej w niedalekiej przyszłości.